poniedziałek, 9 czerwca 2014

Jak się uczyć, żeby zdać i żyć

Czerwiec - okres w życiu każdego studenta, kiedy sprzątanie, oglądanie żubrów i kotów na youtubie, przeglądanie pudelka i odświeżanie facebooka co 3 minuty wydaje się najfajniejszą rozrywką. Potem na dwa dni przed egzaminie budzimy się zlani potem ze stanem przed zawałowym z okrzykiem na ustach "jak żyć!?". Oto 10 porad jak dobrze i zdać i żyć.




1. Nie zarywaj nocy. Przed intensywną nauką musimy się wyspać, bo śpiący umysł to po prostu głupi umysł:)

2. Planuj! Przed rozpoczęciem nauki podzielmy sobie materiał na części i pomiędzy większymi partiami nauki róbmy sobie ok. 30 minutową przerwę (w sam raz na serial).

3. Potem już z górki - czyli zaczynamy od materiału najtrudniejszego, gdy nasz umysł jest jeszcze młody, piękny i wypoczęty, a potem przechodzimy do coraz łatwiejszych partii.

4. Odżywianie. Czy Wam też się najlepiej uczy przy coca-coli, kawie, podgryzając chrupki? Szczególnie podczas nauki nie możemy katować naszego organizmu chemikaliami i śmieciowym jedzeniem! Zamiast kawy - zielona herbata i woda. Pamięć poprawia lecytyna, a znajdziemy ją orzeszkach ziemnych, soi, kiełkach pszenicy. Niedobór kwasu linolowego spowoduje spadek koncentracji. Gdzie jej szukać? W rybach i oleju kukurydzianym. Nie zapominajmy też o żelazie - czyli jemy szpinak, groch, brokuły, chleb pełnoziarnisty, rodzynki, orzechy.
5. Powietrza! Przewietrz pokój, a potem wietrz go najlepiej co godzinę.

6. Wykorzystaj zmysły - przyglądaj się, podkreślaj, rysuj wykresy i schematy, rób ściągi, mów na głos, chodź po pokoju, gestykuluj, rysuj symbole. Takie dodatkowe czynności wyostrzą pamięć i sprawią, że lepiej zapamiętamy materiał.

7. Muzyka. Bez niej nie potrafię się uczyć. Jednak odpuśćmy sobie heavy metal i techno. Niech to będzie utwór instrumentalny, żebyśmy nie skupiali się na słowach, w miarę spokojny i przewidywalny. Moja ulubiona piosenka podczas sesji?
8. Trzy etapowa nauka.
     1 etap polega na pobieżnym przejrzeniu tekstu,
     2 etap to podzielenie tekstu na sensowne części, robienie notatek,
     Etap 3 to już "porządne" powtarzanie całego materiału.

9. Motywacja. Znajdź odpowiednią motywację, zadaj sobie pytanie po co Ci ten egzamin (odpowiedź "po nic" odpada:)

10. Redukcja tekstu. Przepisuj notatki tak długo, aż zostanie ci 1-2 kartki a4. Wyłapiemy najważniejsze informacje i łatwiej nam będzie powtórzyć przed egzaminem z takich notatek niż wertować stos kartek. To nasz sprawdzony sposób:)

Nie dajcie się sesji, życzymy samych zaliczeń!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz